Znaczące porady leasingowe

Czym w praktyce jest leasing

Jest umową, którą zawiera między sobą finansujący, a więc przedsiębiorstwo leasingowe, oraz korzystający, czyli klient, który prowadzi własną firmę. Jest także leasing konsumencki ukierunkowany na klienta bez firmy, jednak nie jest on rozpopularyzowany w kraju i będzie ciężko znaleźć przedsiębiorstwa, które posiadałyby go w swojej ofercie. W ramach leasingu można finansować prawie wszystkie środki trwałe. Do najbardziej popularnych bez dwóch zdań zaliczyć można pojazdy osobowe, urządzenia i maszyny. Oczywiście nie tylko osobówki można brać w leasing (więcej informacji – https://www.millennium-leasing.pl/). Bardzo często przedsiębiorstwa przewozowe zaopatrują się w leasingowane ciężarówki, czy auta dostawcze. To dobry sposób, gdy zarówno chce się rozkręcić biznes, jak i dać zastrzyk już dobrze rozwiniętej firmie, aby non stop parła do przodu bez zastojów. Jeśli natomiast mowa o formy leasingu to każdy korzystający może wybrać albo leasing operacyjny, albo finansowy. Ich ważne cechy przedstawimy poniżej.

Ważne informacje o rodzajach leasingu

Bez wątpienia popularniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia leasing operacyjny, na niego podpisuje się około 70 % łącznie wszystkich umów na leasing. Oczywiście, https://www.millennium-leasing.pl/
nie oznacza to, że leasing finansowy należy skreślić na starcie. Na popularność pierwszego rozwiązania składa się kilka czynników. Pierwszym z nich jest bez wątpienia zakrojona na szeroką skalę reklama w mediach, dzięki czemu automatycznie pojęcie finansowania leasingowego kojarzy się z leasingiem operacyjnym. Po drugie, cechują go nieco inne warunki. Do najbardziej znaczących różnic można zaliczyć fakt, że nie ma konieczności w trakcie obowiązywania umowy opłacić całej wartości leasingowanego przedmiotu. Zgodnie z prawem za minimalną wartość umowy stawia się 40 % początkowej wartości. Zwykle jest to więcej. Jeśli jednak nie spłaci się całkowitej wartości to po zakończonej umowie leasingowany przedmiot zostanie przedsiębiorcy odebrany, o ile nie wybierze wykupu (pozostała wartość pieniężna pomniejszona o opłatę inicjalną, odsetki i raty). Podatek VAT opłaca się od pojedynczych rat. W finansowym opłaca się go w pełni od całkowitej kwoty po podpisaniu umowy. Może być to duże obciążenie dla działalności gospodarczej. Nie występuje tutaj także wykup, gdyż w trakcie umowy wymogiem jest spłacić całkowitą wartość środka trwałego i po skończonej umowie, bez żadnych opłat zostaje się jedynym właścicielem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *