Leasing finansowy i operacyjny – porównanie

Który bardziej popularny

Zdecydowanie większą popularnością cieszy się leasing operacyjny. Wygrywa on dość znacznie z leasingiem finansowym. Jednak nie należy absolutnie zakładać, że jeden jest lepszy od drugiego. Obie formy leasingu mają swoje wady i zalety. Leasing finansowy w wielu przypadkach może okazać się o wiele bardziej opłacalny od leasingu operacyjnego. Już na wstępie zaznaczam, że każdy samodzielnie powinien przeprowadzić dokładną analizę i zdecydować czy dla jego firmy lepszy będzie leasing finansowy, czy operacyjny. Warto również rozważyć wzięcie w leasing sprzętu używanego, który wrócił do firmy leasingowej po zakończonym leasingu przez kogoś innego lub po prostu jakaś firma sprzedaje używany sprzęt, który można refinansować. Bardzo często jest to wykorzystywane w branży transportowej, gdzie finansuje się na mocy leasingu naczepy poleasingowe. Oczywiście można także finansować samochody osobowe a nawet sprzęt biurowy.

Kwestia podatku VAT

Tutaj pierwsza bardzo ważna różnica. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, dlatego objęto go stałym podatkiem w wysokości dwudziestu trzech procent. Podatek w przypadku leasingu finansowego jest różny i zależy od tego, w jaki sposób i na jaką fakturę podpisaliśmy umowę. Już tutaj widać, że w przypadku odpowiedniej faktury, leasing finansowy pozwoli nam sporo zaoszczędzić. Jego niezaprzeczalną wadą jest jednak to, że cały podatek VAT musimy zapłacić wraz z pierwszą ratą leasingową. O wiele bardziej korzystnie dla klienta kwestia ta została rozwiązana w leasingu operacyjnym. Cały podatek rozkłada się na liczbę rat leasingowych, dzięki czemu przy każdej racie płacimy tylko niewielką kwotę, która nie nadwyręża portfela firmy.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

To jedna z najważniejszych kwestii, które często przesądzają o wyborze leasingu operacyjnego. To właśnie w nim do kosztów działalności wpisuje się części kapitałową i odsetkową rat leasingowych, a także opłatę wstępną. To bardzo korzystne dla każdego przedsiębiorcy. Leasing finansowy pozwala na wpisanie jedynie części odsetkowej raty leasingowej. Jednak ma on inną zaletę. To klient dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że amortyzuje sam środek trwały. Oczywiście ma ograniczenia wynikające z umowy. Dodatkowo, odpisy amortyzacyjne także wliczają się w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Skoro klient dokonuje samodzielnie odpisów, to po zamortyzowaniu przedmiotu staje się jego jedynym właścicielem. Leasing finansowy nie ma wykupu. W operacyjnym, to firma leasingowa amortyzuje środek trwały i dlatego jest tam wykup. Klient musi w trakcie umowy zamortyzować minimum czterdzieści procent przedmiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *